Pozor na aukci energií

 
Jistě jste zaregistrovali, že se do města Česká Kamenice chystá firma, která slibuje úsporu. Obyvatelé města by měli mít díky aukci energie možnost ušetřit. Čím více se jich přihlásí, tím větší by mohla být úspora. Hlavní roli tak hraje celkový objem energie.

Je to ale bez rizika? Bohužel není. Obvykle dopředu neznáte podmínky smlouvy. Firma sice vybere nejlevnějšího poskytovatele, ale vše se točí okolo ceny za silovou elektřinu nebo dodaný plyn. Podstatnou roli hraje také provize, kterou získá pořadatel aukce a ten se bude snažit, aby byla co nejvyšší. To ale může být na úkor poskytovaných služeb, které může obchodník zpoplatnit a tak služby, které jsou u jiných obchodníků samozřejmostí mohou být dosti předražené. 

Komu by se třeba líbilo, kdyby musel na zákaznickou linku telefonovat na číslo zpoplatněné několika desítkami korun za minutu? Některé firmy dokonce zpoplatňují i požadavky došlé klasickou poštou. Ne každá firma má také svou pobočku nebo zákaznickou kancelář a když ano, tak třeba jen jednu na celou ČR a ta může být na druhém konci republiky. 

Dalším úskalím může být lhůta, na kterou se smlouva uzavírá. Nejvíce svobody Vám poskytne smlouva na dobu neurčitou. Ze zákona je zde výpovědní doba 3 měsíce, ale pozor - i toto může obchodník upravit a lhůtu významně prodloužit.

Pokud budete chtít předčasně odstoupit od smlouvy, můžete se rovněž dostat do problémů. Výherce aukce může dát do smlouvy klauzuli, podle které budete muset zaplatit penále. Počítejte, že bude v řádu tisíců korun, někdy i více.

Buďte velmi opatrní a ostražití a nepodepisujte předem žádný dokument, aniž byste znali konečné podmínky smlouvy. Taková zdánlivě výhodná změna dodavatele elektřiny nebo plynu se nemusí vyplatit.