Vyšlo nové DVD o bitvě pod Studencem na Českokamenicku

Občanské sdružení pod Studencem upořádalo v červenci rekonstrukci bitvy, která se odehrála v rámci projektu „Dozvuky bitvy u Kolína v roce 1757 v severních Čechách“. Nyní byl záznam z bitvy s doprovodným komentářem vydán na DVD.

„Pro natočení celého dokumentu jsme vybrali osvědčenou firmu, se kterou jsem měl osobní zkušenosti při přípravách DVD o mikroregionu Českokamenicko a o České Kamenici. Výsledek obou filmů byl nad očekávání všech, a proto jsme sázeli na jistotu,“ říká místopředseda občanského sdružení Tomáš Horyna a dodává: „Pečlivý výběr jsme věnovali i osobám, které namluvili komentář. Hledali jsme mezi profesionály a tak v české verzi uslyšíte známý hlas herce Martina Stránského a v té německé komentátora a redaktora Christiana Rühmkorfa.“

Slavnostní křest proběhl v neděli 16. prosince v České Kamenici za doprovodu kytarového tria Guitar Arte Trio a DVD je k dispozici od pondělí na obvyklých místech, jako jsou infocentra v České Kamenici a okolí. Zajímavostí je, že valná část disků bude věnována školám v Ústeckém kraji a v německém příhraničí pro zpestření výuky dějepisu.

„Věříme, že to bude pro žáky a studenty oživení klasického stylu výuky. Mluvený komentář shrnuje mimo jiné i sedmiletou válku jako takovou, není to tedy jen o bojích v okolí České Kamenice,“ uvádí předsedkyně sdružení Jitka Tůmová.

DVD by ale nevzniklo, kdyby se na jeho vydání finančně nepodíleli dárci.

„Těch menších bylo více. Patřili mezi ně soukromé osoby, město Česká Kamenice, Fond Pavly a Pavla Redlichových při Ústecké komunitní nadaci, která také administrovala dotační prostředky v rámci programu „Čtení pomáhá“. To byla nejvýznamnější finanční částka, která podpořila celý projekt a i natočení dokumentu. Bez jejich podpory a pomoci bychom neměli dostatek peněz,“ podotýká Tůmová.

Více informací o projektu najdete na webu www.bitvapodstudencem.cz.